Što je test brzine interneta?
Testovi brzine najbolji su način da vidite koliko je brz internet. Davatelji internetskih usluga (ISP) obećavaju “do” do određene brzine u optimalnim uvjetima, ali test brzine pokazat će točno koliko je brza ili spora vaša veza.
Što je test brzine?
Test brzine interneta najbolji je način da shvatite koliko je brza vaša veza trenutno. Usluga s kojom se povezujete ovisi o planu koji ste odabrali, lokalnoj gužvi, pravilima ograničenja koja ima itd. Obično ograničava brzine preuzimanja i prijenosa ovisno o vašoj vezi.
Trik je u tome što vaš davatelj internetskih usluga gotovo uvijek uključuje izraz “većina”. Ako vam se obećava brzina do 30 Mbps, a stalno dobivate samo 28 Mbps, možemo reći da vaš davatelj usluga ispunjava obećanja. Ali ako vidite 10 Mbps, nećete dobiti ono što ste platili, a vrijeme je da razgovarate sa svojim davateljem usluga.
Test brzine mjeri vaš ping i brzine preuzimanja i prijenosa. Mjerenje posljednja dva je presudno jer većina ISP-a obećava odvojeno brzine preuzimanja i prijenosa. Obično se brzina preuzimanja ističe, no ako uđete u detalje, ISP obično postavlja sporiju brzinu prijenosa za svaku razinu. Na primjer, naš lokalni ISP nudi plan sa brzinom prenosa od 50 Mbps, ali s brzinom prijenosa od 5 Mbps.
Kako funkcionira test brzine interneta?
Brzo možete testirati brzinu pomoću TestSpeed.it
Nakon odabira poslužitelja vrši se testiranje ping-a, preuzimanja i prijenosa.
Više se stvari događa kada započnete test brzine. Test brzine TestSpeed.it šalje jednostavan signal (ping) poslužitelju i odgovara. Test mjeri ovo kružno putovanje u milisekundama.
Nakon završetka ping-a započinje test preuzimanja. Klijent otvara više veza s poslužiteljem i pokušava preuzeti mali dio podataka. U ovom se trenutku mjere dvije stvari: koliko je vremena potrebno za hvatanje dijela podataka i koliko vaših mrežnih resursa koristi.
Ako klijent otkrije da imate slobodnog prostora, otvara više veza s poslužiteljem i preuzima više podataka.
Zamislite svoju internetsku uslugu kao autocestu s ograničenjem brzine. Otvaranje dodatnih veza je poput dodavanja dodatnih trakova na autocestu. Ograničenje brzine nije se promijenilo, ali više automobila može brže prijeći isto područje; Tako će 50. automobil prije dolaziti iz dvotračnog vozila autocestom s četiri trake.
Jednom kada klijent utvrdi da ima ispravne veze za testiranje vaše internetske usluge, preuzima dodatne dijelove podataka, mjeri količinu preuzetu u zadanom vremenu i nudi brzinu preuzimanja.
Sljedeći test opterećenja. To je zapravo isti postupak kao i test za preuzimanje, ali upravo suprotno. Umjesto povlačenja podataka s poslužitelja na vaše računalo, klijent podatke s vašeg računala prenosi na poslužitelj.
Jesu li testovi brzine interneta točni?
Testovi brzine zvuče jednostavno, ali precizno mjerenje brzine veze može biti puno teže nego što se čini. Čimbenici mogu utjecati na ispitivanje brzine.
Razmotrimo prvi korak postupka: odabir testnog poslužitelja. Najčešće najbliži poslužitelj može biti nevjerojatno blizu ili čak u istom gradu. Ta je blizina optimalna, pa podaci nisu dovoljno daleko za ići. Tvrtke znaju da blizina čini razliku pa neki, poput Netflixa, koriste mrežu za isporuku sadržaja kako bi vam približili podatke.
Ali nije vam sav Internet blizak. Većina je na udaljenim računalima, ponekad u cijeloj zemlji ili u nekoj drugoj zemlji. Stoga, iako vaš test brzine može pokazati nevjerojatno brze streamove, možda ćete otkriti da je preuzimanje programa vrlo sporo ako je poslužitelj s podacima daleko. U ovom scenariju vaši rezultati mogu odražavati bržu izvedbu od vaše stvarne upotrebe.
Vjerojatno ćete vidjeti različite rezultate brzine tijekom testiranja s TestSpeed.it. Vaš davatelj usluga također može ponuditi uslugu ispitivanja brzine. Međutim, vjerojatno se ne biste trebali pouzdati u test brzine koji je kreirao vaš ISP. Testovi davatelja usluga optimizirani su za idealne uvjete pomoću vama bliskih poslužitelja, koji se obično drže na istoj ISP mreži koju testirate.